çocuk gelişimi-4
çocuk gelişimi-5

Çocuk gelişimi: Çocuk gelişimi bütün ebeveynlerin en çok özen gösterdiği konuların başında gelir. Çocukların toplumun geleceği olduğu düşünülürse bir çocuk dünyaya getirmenin ona gerekli eğitimi vermenin kişiliğini karakterini oluştururken ona yardımcı olmanın ağacı yaşken eğmenin önemi açıktır. Bu kadar önemli bir konu olduğu için bu konu hakkında aslında bir bilgi karmaşası da mevcuttur. Tarif kulübü olarak siz değerli ebeveynlere ve anne baba adaylarına bu konuda en doğru bilgileri sunmayı kendimize bir görev edindik. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan detaylara geçelim.

çocuk gelişimi

Çocuk Gelişimi: Neler Yapılmalı?

Çocuk gelişimi hakkında neler yapabiliriz? Sorunlar karşısında nasıl çözümler üretmeliyiz? Olaylar karşısındaki tutum ve davranışlarımız nasıl olmalıdır? Bu ve bütün sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Öncelikle erken yaşta başlayan eğitim serüveninde çocukları birer birey olarak kabul etmek ve onlar adına karar almaya çalışmamak çok önemlidir. Kaç yaşında olurlarsa olsunlar kendi adlarına karar vermelerine müsaade edin. Onları bazı şeylere zorlamanız oldukça ters tepecektir.

Yanlış olduğunu düşündüğünüz bir tutum ya da davranış içinde olduklarını düşünüyorsanız öncelikle onlarla doğru iletişim kurmaya özen gösterin. Mesele her ne olursa olsun öncelikle çocuğunuzu dinleyin. İçinde bulunduğu durumu nasıl yorumladığını gözlemleyin. Daha sonra ona yaptığının ya da düşündüğünün yanlış olduğunu mutlaka belirtin. Ancak burada önemli bir nokta vardır. Çocuklarınıza kendi doğrularınızı dayatmayın. Onlara kendi doğrularını ve genel geçer olan doğruyu bulmak için fırsat tanıyın.

çocuk gelişimi-2

Neler Yapılmamalı?

Çocuk gelişiminde en önemli noktalarından bir tanesi de yapılmaması gereken davranışlar ve tutumlardır. Öncelikle karşılaştığınız bir sorun karşısında çocuğunuza sert ve çok büyük tepkiler koymamalısınız. Bu sert tepkiler çocuklarınızı korkutup yalan söylemelerine neden olabilir. Durum her ne olursa olsun çocuğunuz sizin karşınızda doğru olanı konuşup durumu objektif bir şekilde konuşabilmelidir. Çocuğunuzu yalan söylemeye mecbur bırakıp sonra neden yalan söylüyor diye kızmaya hakkınız yok.

çocuk gelişimi-3

Çocuk Gelişimi Ve Çocukları Anlamaya Dair

Öncelikle karşılaşılan bir problemi en doğru şekilde çözebilmek için çocuklarınızı doğru anlamaya odaklanın. Huyunu suyunu yediği yemeği bile bildiğiniz bir bireyin neyi neden söylediğini anlamak sizin görevinizdir

Instagram sayfamıza göz gezdirerek sizler için özel bir şekilde hazırlanan tüm tariflerimize ve makalelerimize  göz atabilirsiniz. Ayrıca bu ve buna benzer makalelerimiz için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Sağ üstte bulunan değerlendirme kısmından tarifi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca değerlendirmeleriniz doğrultusunda tarifleri ekliyoruz. Şimdiden afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.