idrar yolu sorunları ve sistis-4
İdrar Yolu Sorunları ve Sistit

İdrar Yolu Sorunları ve Sistit birçok kişinin korkulu riyası haline gelmiş bir hastalıktır. Bu hastalıkların tanımı ile ilgili pek çok farklı görüş ve bilgi kirliliği mevcuttur. İdrar yolu sorunları ve enfeksiyonu nedir? Sistit nedir? Ne gibi zararları bulunmaktadır? Nasıl tedavi edilmelidir? Bu ve bunun gibi pek çok soruya yanıt verdiğimiz bir yazı dizisi hazırladık. İdrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkları anlamak adına bu yazı dizimizi okumak sizlere çok güzel bilgiler sağlayacaktır. Tarif kulübü ailesi olarak sizlere içerisinde pek çok farklı kadın sağlığı yazısı bulunan bir yazı dizisi hazırladık. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan yazımızın detaylarına geçelim.

idrar yolu sorunları ve sistis

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Bu  enfeksiyonu sorunu idrar yollarımızda ortaya çıkan bir çeşit iltihap çeşididir. Bu enfeksiyon çeşidi sık bir şekilde alt idrar yolu kısmında görülmektedir. Bu durumda iltihaplanma alt idrar yollarının böbrekler ile dışarı taşıdığı enfeksiyonun mesane kısmında görülmesinden kaynaklanır. Sistit ise alt idrar yolunda enfeksiyonun en sık geliştiği bölgeye verilen isimdir. Özellikle kadınların bu sorundan çok canları yanmaktadır. Üst idrar yolları üreter adı verilen kanallardan oluşmaktadır ve genellikle enfeksiyonlar burada görülmez.

idrar yolu sorunları ve sistis-2

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Oluşur?

Bu iltihap çeşidinin oluşmasında en büyük etken bakterilerdir. Daha sonra ise mesanenin ıslak kalması, dışardan mikrop alması gibi durumlar gelir. Ancak genellikle bütün bu durumların aynı anda gerçekleşmesi sonucu idrar yolu enfeksiyonu gelişir ve ortaya çıkar.

idrar yolu sorunları ve sistis-2

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

  • İdrar yaparken yanma, acı hissi
  • Çok sık bir şekilde idrar yapma ihtiyacı
  • İdrar debisinde zayıflama
  • İdrarda kan görülmesi durumu
  • Alt karın kısmında ağrıidrar yolu sorunları ve sistis-3

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Öncelikle böyle bir durumda mutlaka doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin. Ancak ilaçlar işe yaramadıysa ya da o an hemen bir çözüm arayışı içinde iseniz:

1 su bardağı ılık suyun içine 1 yemek kaşığı tuz ekleyin ve güzelce karıştırın. Bu karışımı bir peçete yardımı ile mesanenize uygulayın ve durulamayın. Bu sizi rahatlatıp mikropları öldürür.

Instagram sayfamıza göz gezdirerek sizler için özel bir şekilde hazırlanan tüm tariflerimize ve makalelerimize  göz atabilirsiniz. Ayrıca bu ve buna benzer makalelerimiz için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Sağ üstte bulunan değerlendirme kısmından tarifi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca değerlendirmeleriniz doğrultusunda tarifleri ekliyoruz. Şimdiden afiyet olsun…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.