rahim ağzı yaraları-5
rahim ağzı yaraları-6

Rahim ağzı yaraları genel olarak rahim ağzı kısmının dış yüzeyinde gerçekleşen yaraların genel ismidir. Rahim bölgesi oldukça hassas bir bölgedir. Ülkemizde hemen hemen 10 kadından 6sı rahim ağzı yaraları ile yaşamaktadır. Peki bu kadar sık görülen bir durumun gerçekten ne olduğunu ne kadar biliyoruz? Rahim ağzı yaraları nedir? Rahim ağzı yaraları neden olur? Tedavisi nasıl yapılmalıdır? Bu ve bunun gibi pek çok soruya yanıt verdiğimiz bir yazı dizisi hazırladık. Tarif kulübü ailesi olarak sizlere içerisinde pek çok kadın sağlığı yazısı bulunan yazı dizileri hazırlıyoruz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan yazımızın detaylarına geçelim.

rahim ağzı yaraları

Rahim Ağzı Yaraları Neden Olur?

Bu duruma yol açan sorunlar genelde tam olarak bilinmez. Ancak sıklıkla cinsel ilişki esnasında gerçekleşmektedir. Genelde penisin ya da tampon gibi malzemelerin yarattığı bir travma çeşididir. Bazen de vajinal ilaçlar ya da sperm öldürücüler de bu tür yaralanmalara neden olabilmektedir. Bazen kremler ya da prezervatif içinde bulunan kimyasal maddeler de rahim kısmında yaralanmaya neden olur.

rahim ağzı yaraları-2

Rahim Ağzı Yarası Nasıl Tanı Konulur?

Rahim bölgenizde rahim ağzı yaralanması olduğundan şüpheleniyorsanız öncelikle kendiniz el ile kontrol ederek fark edebilirsiniz. Ancak siz fark etmeseniz bile rahim ağzı yaralanması olabilmektedir. Bu durumda tanıyı mutlaka işinde uzman bir doktorun koyması gerekir. Bu aşama yok sayılamayacak kadar önemli bir aşamadır. Lütfen böyle bir şüpheniz var ise ihmal etmeden doktora başvurun.

rahim ağzı yaraları-3

Rahim Ağzı Yarası Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle böyle bir durumda kesinlikle doktorunuza başvurmanız en önemli adımdır. Genellikle bu durumun ilaçlı bir tedavisi bulunmaz çünkü kendi kendine geçmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda vajinal temizliğinize ve iç çamaşırı değişme sıklığınıza daha çok özen göstermelisiniz.  Bu durumda iç çamaşırlarınızı ütülemeyi tercih edebilirsiniz ancak sıcakken giymemek önemlidir.

rahim ağzı yaraları-4

 

Instagram sayfamıza göz gezdirerek sizler için özel bir şekilde hazırlanan tüm tariflerimize ve makalelerimize  göz atabilirsiniz. Ayrıca bu ve buna benzer makalelerimiz için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Sağ üstte bulunan değerlendirme kısmından tarifi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca değerlendirmeleriniz doğrultusunda tarifleri ekliyoruz. Şimdiden afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.